Én is voltam kiskamasz lány.
És nekem is nehéz élmény volt az első menstruáció... mint sok más anyatársamnak. Magamra hagyottnak éreztem magam ezzel a hatalmas változással, és nehéz volt szeretnem a testemet.
Szerencsémre egyetemista koromban aztán találkoztam a cikluskövetéssel és a termékenységtudattal. Ez nagyon sokat segített, hogy jóba legyek a testemmel.
Mégis, bármilyen furcsa: noha cikluskövetés-oktató is lettem - mégse tudtam, hogyan beszéljek majd minderről a saját lányaimnak. Hiányzott hozzá a személyes tapasztalat: hogyan lehet erről jól beszélgetni kiskamasz lányokkal?
Ismét szerencsém volt. Kezünkbe került németül a nagyszerű "Élő adás a testemből" könyv, és sikerült rábízni Hortobágyiné dr.Nagy Ágira, aki aztán Magyarországon honosította a könyvhöz tartozó zseniális "Ciklus-show" foglalkozást. Én magam is az elsők között lettem foglalkozásvezető.
Így abba a szerencsés helyzetbe kerültem, hogy sorvezetőt és tapasztalatot kaptam, hogyan beszélgessek oldottan a menstruációról, a testi folyamatokról, a szexualitásról. A lányaimnak pedig már része lehetett a Ciklus-show csodálatos élményében.
Azóta több mint 2000 lánnyal és 1000 anyukával beszélgettem az első menstruációról. Felemelő újra meg újra megélnem, ahogy a lányok és az anyukák rácsodálkoznak a saját testük, ciklusuk, termékenységük csodálatos voltára.
Ugyanakkor (immár 200 megtartott foglalkozással a hátam mögött) nagyon elkeserített, hogy a lányok egyharmadától-egynegyedétől még mindig azt hallom, hogy velük az anyukájuk nem beszélgetett ilyesmikről.
Miközben a pornó immár ötödik osztályban eléri a gyerekeket.
Nem hagyott nyugodni a kérdés: hogyan fogják így a lányok megtanulni, hogy a testük értékes és tiszteletet érdemel? Hogyan fognak pozitívan viszonyulni a testükhöz, értékelni és érteni a működését?
Végül rájöttem a megoldásra: már jóval korábban, még a kiskamaszkor kezdetén meg kell támogatni az anyákat. Megtanítani, hogyan tudják meghitt beszélgetésekkel segíteni a lányukat a nagylánnyá válás során. Megerősíteni az anya-lánya kapcsolatot még a kamaszkor viharai előtt. Így indult el az Anya-lánya honlap.
És ebből a felismerésből született meg először a "4 évszak hercegnője" videós anya-lánya workshop, amelyet pszichológus-illusztrátor lányommal közösen hoztunk létre. Utána pedig a személyes workshop, együttműködésben Milina Opscenicával, egy ausztrál első menstruációs workhop megálmodójával.
A következő lépés pedig a Lányos Anyák Klubja lett, ahol folyamatos mentálhigiénés támogatást és megtartó közösséget tudok nyújtani lányos anyáknak a kiskamaszkor kihívásai során. Szükség esetén akár egyéni konzultációkkal is.
FEMM & teenFEMM oktató (2021): Fertility Education and Medical Management
Fókusztréner (2021), fókuszterapeuta-jelölt: Szomato-Pszichoterápiás Egyesület & The Focusing Institute
Mentálhigiénés segítő szakember (2016): Károli Gáspár Református Egyetem
CSÉN (Családi Életre Nevelés) tanácsadó (2010): Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola
MFM-Projekt® - Ciklus-show foglalkozásvezető (2006): Magyarországi MFM-Projekt Központ (MyFertilityMatters)
Szülésfelkészülés-oktató (2005): Gesellschaft für Geburtsvorbereitung
Pszichodráma vezető (2007), bibliodráma vezető (2006): Magyar Pszichodráma Egyesület
PhD fokozat (2001): Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar
Sensiplan természetes családtervezési tanácsadó (2000): Arbeitsgruppe Natürliche Familienplanung
Építészmérnök (1992): Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Kar